Jdi na obsah Jdi na menu
 

Historie 10th SFG

 zpět

10th Special Forces Group odvozuje svůj rodokmen od dvou jednotek z druhé světové války - (OSS) a the First Special Service Force (“The Devils Brigade”). OSS bylo sformováno v roce 1941 za účelem sběru informací a vedení tajných operací za nepřátelskými liniemi. Malé týmy operátorů OSS byly shozeny za nepřátelskými liniemi v Evropě a Ásii aby vedly partyzánskou válku proti německým jednotkám. Z těchto partyzánských operací se stalo jádro mužů a techniky regimentu speciálních sil.

První služební speciální síly se skládaly z kombinovaných kanadsko-amerických jednotek založených 5.června 1941 v armádě Spojených států jako velitelství a velitelství oddělení, 1. prapor, 3. pluku, 1st Special Service Force. Sídlo a ředitelství oddělení, 1. prapor, 3. pluku, 1st Special Service Forces bylo poprvé aktivováno a trénováno ve Fort William Henry Harrison, Montana. Síly se podílely na italské kampani a podnikaly další kroky v jižní Francii. Jednotka byla rozpuštěna v Mentonu ve Francii 6 února 1945.

gb.jpg

10th SFG byla aktivována 19. června 1952 ve Fort Bragg, v Severní Karolíně pod velením plukovníka Aerona Banka. Jednotka byla následující rok 1953 rozdělena na dvě poloviny, z nichž jedna zůstala v Severní Karolíně, kde tvořila jádro 77. Skupiny Speciálních Sil (od r. 1960 7th SFG) a druhá naopak zakotvila v západním Německu. Skupina měla za úkol provádět partyzánskou válku v Evropě za sovětskými liniemi v případě invaze SSSR do Evropy. Mnoho z členů 10th SFG byli aktivní anti-komunisté, ne-američané, pocházející z Evropy.

frederick-award.jpg

V roce 1968 byla většina jednotky převedena do Fort Devens, Massachusetts s výjimkou 1.praporu, jež zůstal v Německu v Bad Tolz. 10th SFG se následně v letech 1994 a 1995 přestěhovala do Fort Carson, Colorado, kde sídlí základna 2., 3. a 4. praporu dodnes. 1. prapor byl přesunut do Boblingenu poblíž Stuttgartu v Německu.

10th SFG začala trénovat nekonvenční boj s řadou přátelských skupin NATO již od roku 1960. Také cvičila různá vojska v zemích Blízkého východu, včetně Libanonu, Jordánska, Jemenu, Íránu, a dalších. Podílela se na humanitárních misích v Kongu, Somálsku a Rwandě. V r. 1991 byla nasazena do Saudské Arábie během první války v Perském zálivu. Od roku 2001 byla tato skupina tvrdě zapojena ve válce proti terorismu, při nasazení do Gruzie, Severní Afriky, Afghanistánu a Íráku.

10th-sfg.jpg

10th SFG spadá pod EUCOM, kde má oblast působnosti (AOR) mezi Afrikou a Střední Evropou, což je součást spadající pod Special Operation Command, Evropa (SOCEUR).

10th-sfg-soldiers.jpg

Insignii "Zelených baretů" 10th SFG tvoří čistá zelená flash, platná od roku 1995 pro všechny prapory, včetně prvního, který nosil v letech 68-83 flash se třemi pruhy barvách německé vlajky. Na této flash je připnuto DUI speciálních jednotek s heslem De Oppresso Liber (Svoboda utlačovaným), či v případě důstojníků jejich hodnost.

hl_100812_green_beret.jpg