Jdi na obsah Jdi na menu
 

Rozdělení a funkce v ODA

ODA (operational detachment alpha)
Každý ODA tým je pečlivě vyvážený tým, který se může rozdělit na dvě stejné jednotky se zdvojenými schopnostmi. Oficiálně se každý ODA tým skládá z 12 příslušníků. Velí mu kapitán (O-3) s jedním zástupcem, zpravidla s hodností praporčíka. Mužstvo tvoří 10 vojáků 6ti různých specializací, označených pěti kódy MOS, všechny kódy začínají číslem 18 (to je číslo druhu vojsk v rámci armády) a dále se dělí následovně:

  • 18A (Důstojník/Velitel ODA) - Kód 18A je vyhrazen pro důstojníky zvláštních vojsk, kteří velí odřadům v akci. Rekrutují se z nich také velitelé na všechny ostatní velitelské funkce v rámci zvláštních vojsk. Každá ODA má jedno tabulkové místo 18A.
  • 180A (Praporčík/Zástupce velitele odřadu) – K ruce velitele 18A v čele ODA má každý odřad (A) ve stavu jednoho praporčíka jako zástupce velitele. Pokud odřad působí vcelku, pomáhá veliteli a je připraven převzít velení v případě kapitánovi nepřítomnosti nebo ztráty bojeschopnosti. Pokud si to podmínky vynutí, lze odřad rozdělit na dvě stejné skupiny pod velením 18A a 180A.
  • 18B (Seržant/zbrojíř) – Výzbrojní specialisté 18B dokážou obsluhovat a udržovat celou škálu americké, spojenecké a další cizí výzbroje. Patří sem nejen osobní zbraně jako karabina m4, lehký kulomet m249 a 40mm granátomet m203, ale také těžší a výkonnější zbraně jako půlpalcový (12,7mm/ .50) kulomet m2, PTŘS Javelin nebo minomety. Specialisté 18B, kteří absolvovali jeden ze dvou armádních odstřelovačských kurzů, mohou působit také jako odstřelovači. Normálně má každý ODA dva 18B.
  • 18C (Seržant/ženista) – Protože jednoho dne může stát ODA před úkolem: vyhodit do vzduchu most a další den zase pomáhat při jeho stavbě, má každý odřad ve stavu dva ženijní seržanty 18C. To jsou specialisté v řadě disciplín, od demolic a stavby polních nemocnic až po topografický průzkum. To znamená že významně zvyšují bojovou sílu odřadu při plánování akcí od přímých úderů proti nepřátelským cílům ve válce po humanitární akce v případech krizí a živelných pohrom.
  • 18D (Seržant/zdravotník) – Protože ODA se může ocitnout v situaci, že celé dva měsíce působí na nepřátelském území, musí mít každý odřad organické zdravotnické zabezpečení. Dvojice specialistů 18D u každého ODA podle všeobecného názoru patří mezi nejlepší záchranáře na světě. I když jsou cvičeni především v úrazové medicíně mají dostatečné znalosti také z dalších oblastí jako je péče o zuby, veterinární péče, hygiena, kvalita vody či optometrie.
  • 18E (Seržant/spojař) – Další organickou součástí každého ODA je schopnost udržovat spojení se základnou prakticky z každého bodu na zemi. Tyto služby zajišťuje dvojice specialistů 18E. Ti dokážou obsluhovat všechny druhy spojovací techniky od šifrovaného družicového spojení po staromódní vysokofrekvenční radiotelegrafní systémy (s morseovkou), ale kromě toho se dobře vyznají také v počítačích a počítačových sítích.
  • 18F (Seržant/zpravodajec) – Protože řada úkolů ODA zahrnuje činnost na cizím území, je ve stavu každého ODA jeden zpravodajský specialista 18F. Ten je plně způsobilý sbírat a vyhodnocovat informace pro jejich odesílání vyššímu velitelství, ale také poskytovat životně důležité údaje o nepřátelských silách, cílech a prostředcích. Kromě toho umí provést výslech případných zajatců.
  • 18Z (Seržant/operační) – Protože v tabulkách počtu a složení je veden jako „plánovač“, ve skutečnosti je specialista 18Z nejvýše postaveným poddůstojníkem jednotky. Nazývá se také „team sergeant“ (výkonný seržant) a odpovídá za to,aby celý odřad běžel, jak má, byl řádně vybaven a zásobován. Tím, že dohlíží na ostatní seržanty, uvolňuje nadřízené 18A a 180A od každodenních starostí, takže se mohou soustředit na velení a plánování akcí.